Belka
Wtorek, 23 Kwietnia 2019   imieniny: Jerzy, Wojciech
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Jarocin: 100 lat od Powstania Wielkopolskiego

Data publikacji: 2018-12-18, Data modyfikacji: 2018-12-18
A A AWydrukDrukuj  
 
Jarocin: 100 lat od Powstania Wielkopolskiego
27 grudnia obchodzić będziemy 100. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego. W organizację obchodów rocznicowych włączyły się organizacje i instytucje z terenu gminy Jarocin.
Z samego rana na grobach Powstańców Wielkopolskich na cmentarzach Ziemi Jarocińskiej zapłoną znicze. Później pod pomnikiem gen. Stanisława Taczaka w Mieszkowie nastąpi uroczyste złożenie kwiatów, a w parku im. mjr. Zbigniewa hr. Ostroróg-Gorzeńskiego w Jarocinie wmurowana zostanie urna z ziemią z pól bitewnych Powstania Wielkopolskiego. Przypomnijmy, że we wrześniu i październiku tego roku członkowie Stowarzyszenia RoweLove Jarocin odbyli rajdy rowerowe szlakiem jarocińskich latających kompanii. Odwiedzili wówczas miejsca bitew powstania, w których walczyli jarociniacy. Była to między innymi Mrocza, Miejska Górka, Sarnowa. Przywieziona stamtąd ziemia, teraz zostanie złożona w okolicznościowej urnie u stóp pomnika mjr. Zbigniewa hr. Ostroróg-Gorzeńskiego - dowódcy jarocińskich powstańców.
O godz. 16:00 w Kościele pw. św. Marcina w Jarocinie odprawiona zostanie msza św. w intencji poległych Powstańców Wielkopolskich. W godzinę wybuchu Powstania Wielkopolskiego, dokładnie o 16:40 – pod tablicą ku czci poległych powstańców, która znajduje się na murze kościoła pw. św. Marcina w Jarocinie zostaną złożone kwiaty. Dopełnieniem będzie odpalenie na rynku symbolicznych 100 rac.
Zaraz potem w Muzeum Regionalnym odbędzie się wernisaż wystawy „Jarociniacy w Powstaniu Wielkopolskim 1918/19”. To druga część, otwartej 11 listopada tego roku, wystawy "W drodze do niepodległości". Tym razem muzeum przybliży nam materiały dokumentujące udział mieszkańców ziemi jarocińskiej w walkach powstańczych. Wystawa obejmuje również zagadnienia związane z losami weteranów powstania w okresie międzywojennym oraz po roku 1945. Eskpozycji towarzyszyć będzie prezentacja reprintu książki Stanisława Karolczaka "Z dziejów powiatowego miasta Jarocina 1913-1918. Wojna światowa, konspiracja, rewolucja". Wydana w 1935 roku w Poznaniu publikacja stanowiła pierwsze opracowanie dokumentujące wydarzenia poprzedzające wybuch powstania wielkopolskiego w Jarocinie. Na jej kartach znalazło się wiele unikatowych ilustracji, m.in. afisz z 9 listopada 1918 roku informujący o powstaniu pierwszej w Wielkopolsce Rady Żołnierskiej. Szatą graficzną wydawnictwo nawiązuje do wcześniej wydawanych przez Muzeum Regionalne w Jarocinie regionalnych publikacji.
Kino „Echo” w Jarocinie zaprasza na projekcję filmu w reżyserii Jana Kidawy-Błońskiego „Męskie sprawy”. Wejściówką na seans będzie datek wrzucony do puszki. Dochód z kwesty przeznaczony będzie na odnowienie grobów powstańców. Akcja filmu rozgrywa się w listopadzie i grudniu 1918 r. w bliżej nieokreślonym mieście niedaleko Poznania. Bohaterami są kilkunastoletni chłopcy, którzy rwą się do walki z Niemcami: wypisują hasła na ścianach, konspirują i marzą o zdobyciu niemieckich koszar. Za przystąpieniem do walki jest też Maks, dezerter z armii niemieckiej, kuzyn Turowskich, miejscowych właścicieli browaru, rodziny o starych tradycjach powstańczych. Ale Józef Turowski, senior rodu, uważa, że trzeba spokojnie poczekać na postanowienia konferencji pokojowej. Po projekcji zaplanowano spotkanie z Andrzejem Wolfem, autorem zdjęć do filmu.
Zwieńczeniem obchodów będzie rozświetlenie biało-czerwonej wieży ciśnień.

W Jarocinie uroczyście będzie obchodzona także 100. rocznica zakończenia powstania. 16 lutego w parku przy skrzyżowaniu ulic Hallera i Śródmiejskiej zostaną odsłonięte pomnik mjr. Gorzeńskiego i rzeźby czterech powstańców. Do tego czasu mają powstać nowe nawierzchnie alejek, zostaną zainstalowane nowe ławki, panele informacyjno-edukacyjne i nowe oświetlenie.

, Źródło artykułu: UM Jarocin, Autor zdjęć: UM Jarocin
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   

  Powiat jarociński – powiat w środkowej części województwa wielkopolskiego z siedzibą w Jarocinie. W skład powiatu wchodzą gminy: Jarocin, Jaraczewo, Kotlin i Żerków zajmując powierzchnię 587,7 km kw.
   
  Atrakcje turystyczne stanowią: Dolina Środkowej Warty i Ostoja Nadwarciańska - obszary Europejskiej Sieci Ekologicznej Natura 2000, Żerkowsko – Czeszewski Park Krajobrazowy, liczne szlaki rowerowe (Transwielkopolska Trasa Rowerowa i  Rowerowy Pierścień Jaraczewa), trzy szlaki piesze oraz trasy kajakowe – rzeką Prosną, rzekami Prosną i Wartą, a także rzeką Lutynią. Zabytki architektoczniczne stanowią: budynek stacji kolejowej, zespół pałacowy w Cerkwicy Starej czy zespół pałacowy z poł. XIX w. w Rusko. Atrakcję stanowią także coroczne festiwale rockowe w Jarocinie.

  Główną gałąź gospodarki regionu stanowi produkcja przemysłowa.

  Przez powiat przebiegają trzy drogi krajowe nr: 11,12 i 15.

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola