Belka
Środa, 21 Kwietnia 2021   imieniny: Anzelm, Bartosz, Feliks
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Jarocin: 22 gminy w samorządowym porozumieniu

Data publikacji: 2020-12-14, Data modyfikacji: 2020-12-14
A A AWydrukDrukuj  
 
Jarocin: 22 gminy w samorządowym porozumieniu

Kolejny samorząd - Gmina Mosina przystąpił do Porozumienia Międzygminnego działającego przy ZGO sp. z o.o. w Jarocinie - Wielkopolskie Centrum Recyklingu. Przy ogólnokrajowej tendencji wzrostu cen za zagospodarowanie odpadów, wspólne działania umożliwią mieszkańcom gmin członkowskich porozumienia, zachowanie jednych z najniższych opłat za odbiór odpadów w kraju.

Oficjalne podpisanie dokumentów odbyło się w siedzibie ZGO - WCR. Porozumienie ze strony gminy Jarocin podpisał burmistrz Adam Pawlicki, natomiast ze strony gminy Mosina - burmistrz Przemysław Mieloch.

Warto zauważyć, że Gmina Mosina to trzecia gmina na przestrzeni ostatnich dwóch miesięcy, która wstąpiła w poczet członków Porozumienia Międzygminnego. Pod koniec października porozumienie podpisały także gminy: Koźmin Wielkopolski i Rozdrażew. - Cieszę się, że kolejne gminy chcą współpracować z Wielkopolskim Centrum Recyklingu. Świadczy to o dobrej pracy instalacji i jej dużym potencjale - podkreśla burmistrz Jarocina, Adam Pawlicki.

„Razem możemy więcej" - to hasło od lat przyświeca idei podpisanego w 2008 r. z inicjatywy ZGO Sp. z o.o. w Jarocinie - Wielkopolskie Centrum Recyklingu - Porozumienia Międzygminnego. Wraz z upływem lat przystępowały do niego kolejne samorządy. Obecnie Porozumienie Międzygminne tworzą 22 gminy: Jarocin, Jaraczewo, Kotlin, Żerków, Dominowo, Krzykosy, Nowe Miasto nad Wartą, Zaniemyśl, Borek Wielkopolski, Piaski, Chocz, Czermin, Dobrzyca, Gizałki, Książ Wielkopolski, Kórnik, Śrem, Pleszew, gmina Środa Wielkopolska oraz Rozdrażew, Koźmin Wielkopolski i Mosina.

Jakie korzyści przynosi bycie członkiem porozumienia?
Przystąpienie do porozumienia wiąże się dla gmin z wieloma korzyściami, przy czym niebagatelną rolę odgrywa czynnik ekonomiczny. Polega on m.in. na niższych kosztach przyjęcia odpadów „na bramie". - Gminy członkowskie, które kierują cały strumień odpadów do naszej instalacji komunalnej, zawsze będą miały niższe ceny za zagospodarowanie odpadów. Wynika to z faktu, że gminy te dają spółce przewidywalność strumienia odpadów kierowanego do zagospodarowania i chcą z naszym zakładem współpracować nad rozwojem coraz lepszej selektywnej zbiórki odpadów - mówi prezes Witosław Gibasiewicz.

A co za tym idzie, niższe ceny „na bramie", oznaczają możliwość niższych opłat dla mieszkańców. To jednak nie wszystko. Porozumienie daje też możliwość lepszego przygotowania systemu odpadowego na swoim terenie. Szybko zmieniające się przepisy, wymagające dostosowywania regulaminów i podejmowania stosownych uchwał - z tymi wyzwaniami również łatwiej zmagać się posiadając wsparcie doświadczonych fachowców, którzy pomagają analizować ustawy i rozporządzenia.

Przedstawiciele gmin członkowskich mogą uczestniczyć w szkoleniach, konferencjach. Są także wspomagani w zakresie eko-edukacji. Warto tu wymienić m.in. konkurs „Region czysty na 6" zainicjowany przez ZGO - WCR w Jarocinie - do którego przystąpiły 92 placówki ze szkół i przedszkoli z terenu gmin należących do Porozumienia Międzygminnego i licznie organizowane pikniki ekologiczne.

 

, Źródło artykułu: Serwis Samorządowy PAP
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   

  Powiat jarociński – powiat w środkowej części województwa wielkopolskiego z siedzibą w Jarocinie. W skład powiatu wchodzą gminy: Jarocin, Jaraczewo, Kotlin i Żerków zajmując powierzchnię 587,7 km kw.
   
  Atrakcje turystyczne stanowią: Dolina Środkowej Warty i Ostoja Nadwarciańska - obszary Europejskiej Sieci Ekologicznej Natura 2000, Żerkowsko – Czeszewski Park Krajobrazowy, liczne szlaki rowerowe (Transwielkopolska Trasa Rowerowa i  Rowerowy Pierścień Jaraczewa), trzy szlaki piesze oraz trasy kajakowe – rzeką Prosną, rzekami Prosną i Wartą, a także rzeką Lutynią. Zabytki architektoczniczne stanowią: budynek stacji kolejowej, zespół pałacowy w Cerkwicy Starej czy zespół pałacowy z poł. XIX w. w Rusko. Atrakcję stanowią także coroczne festiwale rockowe w Jarocinie.

  Główną gałąź gospodarki regionu stanowi produkcja przemysłowa.

  Przez powiat przebiegają trzy drogi krajowe nr: 11,12 i 15.

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola