Belka
Środa, 20 Marca 2019   imieniny: Aleksandra, Klaudia, Anatol
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Jarocin: Pomnik majora Gorzeńskiego

Data publikacji: 2018-07-17, Data modyfikacji: 2018-07-17
A A AWydrukDrukuj  
 
Jarocin: Pomnik majora Gorzeńskiego

Przy Urzędzie Miejskim w Jarocinie stanął pomnik majora Zbigniewa Ostororóg-Gorzeńskiego. Rzeźba dowódcy jarocińskich powstańców wielkopolskich i dowódcy VI Okręgu Wojskowego pozostanie tutaj do 15 października. Później, w otoczeniu czterech figur powstańców, zostanie zainstalowana w Parku Gorzeńskiego w Jarocinie.

- W ten sposób upamiętnimydowódcę jarocińskich powstańców wielkopolskich, ale również wszystkich mieszkańców gminy Jarocin, biorących udział w tym zrywie niepodległościowym – podkreśla burmistrz Jarocina, Adam Pawlicki.

Rzeźby staną w parku przy zbiegu ulic Hallera i Śródmiejskiej, w roku dwóch setnych rocznic: wybuchu Powstania Wielkopolskiego i odzyskania przez Polskę niepodległości. Tuż obok parku, czyli w miejscu, w którym dziś znajduje się ośrodek zdrowia, w czasie powstania funkcjonowało dowództwo okręgu wojskowego VI. Obejmował on powiaty: jarociński, gostyński, koźmiński, krotoszyński, pleszewski i rawicki, a jego dowódcą był major Gorzeński.

Pomniki, których autorem jest artysta Michał Batkiewicz, pojawią się w parku w ramach jego rewitalizacji. Głównym założeniem przedsięwzięcia jest nadanie parkowi charakteru przestrzeni edukacyjnej, opowiadającej historię Powstania Wielkopolskiego. Park ten założono w okresie międzywojennym i w 1923 r. nadano mu imię hrabiego Gorzeńskiego. Po II wojnie światowej, nazwę zmieniono na Bohaterów Stalingradu, a później - Park Zwycięstwa. Przywrócenie pod koniec 2016 roku przedwojennej nazwy temu parkowi było symbolicznym wstępem do jego rewitalizacji.

Na rewitalizację i rewaloryzację trzech jarocińskich parków, w tym także Parku Gorzeńskiego, Jarocin otrzymał ponad 12 mln zł unijnej dotacji.

UM Jarocin, Źródło artykułu: Serwis Samorządowy PAP
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   

  Powiat jarociński – powiat w środkowej części województwa wielkopolskiego z siedzibą w Jarocinie. W skład powiatu wchodzą gminy: Jarocin, Jaraczewo, Kotlin i Żerków zajmując powierzchnię 587,7 km kw.
   
  Atrakcje turystyczne stanowią: Dolina Środkowej Warty i Ostoja Nadwarciańska - obszary Europejskiej Sieci Ekologicznej Natura 2000, Żerkowsko – Czeszewski Park Krajobrazowy, liczne szlaki rowerowe (Transwielkopolska Trasa Rowerowa i  Rowerowy Pierścień Jaraczewa), trzy szlaki piesze oraz trasy kajakowe – rzeką Prosną, rzekami Prosną i Wartą, a także rzeką Lutynią. Zabytki architektoczniczne stanowią: budynek stacji kolejowej, zespół pałacowy w Cerkwicy Starej czy zespół pałacowy z poł. XIX w. w Rusko. Atrakcję stanowią także coroczne festiwale rockowe w Jarocinie.

  Główną gałąź gospodarki regionu stanowi produkcja przemysłowa.

  Przez powiat przebiegają trzy drogi krajowe nr: 11,12 i 15.

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola