Belka
Środa, 21 Kwietnia 2021   imieniny: Anzelm, Bartosz, Feliks
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Jarocin: Prąd ze słońca – z klastrem kompleksowo i taniej

Data publikacji: 2020-07-07, Data modyfikacji: 2020-07-07
A A AWydrukDrukuj  
 
Jarocin: Prąd ze słońca – z klastrem kompleksowo i taniej

Program „ENERGIA JAROCIN 2020" jest skierowany do mieszkańców Gminy Jarocin i polega na kompleksowej obsłudze procesu montażu instalacji fotowoltaicznych na prywatnych budynkach.

W ramach projektu, który realizuje Energia Jarocin, osoby zainteresowane będą mogły zamontować odnawialne źródła energii w korzystnej cenie, uzyskają pełne wsparcie we wszystkich formalnościach - także w organizacji finansowania czy złożeniu dokumentów niezbędnych do uzyskania dotacji w ramach programu „Mój prąd".

- Kilka lat temu powstał klaster energetyczny i spółka Energia Jarocin, której celem jest produkcja energii elektrycznej oraz zarządzanie tą energią tak, aby, być może za jakiś czas, gmina Jarocin i mieszkańcy stali się energetycznie samowystarczalni - informuje burmistrz Jarocina, Adam Pawlicki. - Początkowo działalność klastra skoncentrowana była na gminnych podmiotach oraz spółkach. Teraz program Energia Jarocin 2020 kierujemy do mieszkańców gminy - podkreśla Adam Pawlicki.

Jak to działa?
Program „ENERGIA JAROCIN 2020"skierowany jest do osób zainteresowanych wytwarzaniem zielonej energii, dzięki montażowi instalacji fotowoltaicznej na swoim budynku. Z projektu mogą skorzystać osoby fizyczne, przedsiębiorcy i rolnicy. Warunkiem skorzystania z programu jest jednak przystąpienie do Klastra Energia Jarocin. Dlatego też pierwszym krokiem współpracy jest podpisanie przez osoby, chcące skorzystać z projektu, deklaracji o przystąpieniu do klastra oraz wypełnienie prostej ankiety, w której wskazują podstawowe dane o budynku, na którym instalacja ma zostać zamontowana. Następnie ankieta zostaje przekazana firmie, montującej instalacje PV. W ślad za tym jej przedstawiciele udają się na posesję i wykonują audyt terenowy, tzn. sprawdzają czy w ogóle istnieje możliwość montażu instalacji PV na wskazanym budynku, wyliczają wielkość instalacji oraz ustalają jej położenie na dachu. W kolejnym etapie następuje podpisanie umowy między uczestnikiem programu a wykonawcą instalacji, na podstawie której zamontowane zostaną panele PV.

Z korzyścią dla mieszkańców
Energia Jarocin Sp. z o.o., będąca liderem Klastra Energia Jarocin, podpisała listy intencyjne z firmami z branży fotowoltaicznej dotyczące współpracy. Kolejnym krokiem było skierowanie zapytania ofertowego do tych podmiotów, a następnie złożenie przez nie ofert. Dzięki temu udało się uzyskać bardzo korzystną cenę za wykonanie instalacji. Dla członków klastra wyniesie ona bowiem 3.800 zł netto za 1 kWp. Ponadto audyt, który przeprowadzi wykonawca inwestycji, jest wliczony w tę cenę. Dla porównania cena wolnorynkowa montażu instalacji o takich samych parametrach to około 6.000 zł netto. Wykonując taką inwestycję indywidulanie, dodatkowo trzeba także ponieść koszty przeprowadzenia audytu.

Dodatkowo uczestnik jarocińskiego programu otrzyma pełne wsparcie w wypełnianiu dokumentów niezbędnych do uzyskania dofinansowania z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Przypominamy, że w ramach programu „Mój Prąd" można pozyskać do 5.000 zł na montaż instalacji PV.

Zainteresowani otrzymają też pomoc w organizacji finansowania instalacji - zostaną im przedstawione oferty kredytowe z banku.

Gdzie uzyskasz informacje?
Szczegółowe informacje o programie uzyskasz w biurze spółki Energia Jarocin. Z początkiem marca uruchomione zostało ono w nowej lokalizacji - przy ul. Kasztanowej 18 w Jarocinie (hala targowa, parter, wejście od strony parkingu). Informacje udzielane są także pod numerem telefonu: 786-151-151 od poniedziałku do piątku w godz. 8:00 - 16:00.

 

, Źródło artykułu: Serwis Samorządowy PAP
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   

  Powiat jarociński – powiat w środkowej części województwa wielkopolskiego z siedzibą w Jarocinie. W skład powiatu wchodzą gminy: Jarocin, Jaraczewo, Kotlin i Żerków zajmując powierzchnię 587,7 km kw.
   
  Atrakcje turystyczne stanowią: Dolina Środkowej Warty i Ostoja Nadwarciańska - obszary Europejskiej Sieci Ekologicznej Natura 2000, Żerkowsko – Czeszewski Park Krajobrazowy, liczne szlaki rowerowe (Transwielkopolska Trasa Rowerowa i  Rowerowy Pierścień Jaraczewa), trzy szlaki piesze oraz trasy kajakowe – rzeką Prosną, rzekami Prosną i Wartą, a także rzeką Lutynią. Zabytki architektoczniczne stanowią: budynek stacji kolejowej, zespół pałacowy w Cerkwicy Starej czy zespół pałacowy z poł. XIX w. w Rusko. Atrakcję stanowią także coroczne festiwale rockowe w Jarocinie.

  Główną gałąź gospodarki regionu stanowi produkcja przemysłowa.

  Przez powiat przebiegają trzy drogi krajowe nr: 11,12 i 15.

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola