Belka
Wtorek, 19 Marca 2024   imieniny: Bogdan, Marek
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Jarocin: Budka Niepodległości

Data publikacji: 2018-05-04, Data modyfikacji: 2018-05-04
A A AWydrukDrukuj  
 
Jarocin: Budka Niepodległości

Na jarocińskim rynku stanęła pierwsza w Polsce Budka Niepodległości. Dzięki niej bohaterowie, którzy mieli największy wpływ na odzyskanie przez Polskę niepodległości, zabiorą was w niezwykłą podróż. W jej trakcie spotkacie także jarocińskich bohaterów - powstańców wielkopolskich.

BUDKA NIEPODLEGŁOŚCI to przearanżowana i zrewitalizowana budka telefoniczna. Jest tu umieszczony aparat telefoniczny, ale nikt nie może z niego zadzwonić. Może natomiast wsłuchać się w historię odtwarzaną w słuchawce. Owa historia jest wyjątkowa i szczególna - to 100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości.

W niezwykłą podróż zabiorą nas bohaterowie, którzy mieli największy wpływ na odzyskanie przez Polskę niepodległości (Józef Piłsudski, Ignacy Paderewski, Roman Dmowski, Wincenty Witos, Ignacy Daszyński, Jędrzej Moraczewski i Józef Haller), ale także powstańcy wielkopolscy z ziemi jarocińskiej: Zbigniew Ostroróg Gorzeński, Euzebiusz Basiński, Michał Hybiak, Jan Klimek, Czesław Pawłowski.

Obsada aktorska jest znakomita! Mariusz Gołaj (Józef Piłsudski), Jarosław Tomica (Jędrzej Moraczewski), Jacek Sikora (Józef Haller), Marcin Mrowca (Ignacy Paderewski), Jan Żórawski (Ignacy Daszyński), Tomasz Lipka (Roman Dmowski) oraz Kamil Dawid Gałuszka (Wincenty Witos).

Mozaikę opowieści wypełniają unikatowe fotografie wkomponowane w ściany instalacji. W rocznicę najważniejszych wydarzeń Budka zadzwoni, zapraszając do odebrania telefonu. Gdy w porę podniesiemy słuchawkę, usłyszymy wieści rodem sprzed stu lat! Narratorem galerii zdjęć oraz dzwoniącego kalendarium jest aktorka i wokalistka, Dorota Kołodziej.

Autorem instalacji jest Maciej Hanusek, twórca projektu Budka Nietelefoniczna.

Oficjalnymi partnerami projektu są Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku oraz portal.
Budka niepodległości stanęła w naszym mieście dzięki Muzeum Regionalnemu w Jarocinie.

UM Jarocin, Źródło artykułu: Serwis Samorządowy PAP
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
    Kreska
     




    Brak sond
     
    Newsletter
    Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
     
     

    Powiat jarociński – powiat w środkowej części województwa wielkopolskiego z siedzibą w Jarocinie. W skład powiatu wchodzą gminy: Jarocin, Jaraczewo, Kotlin i Żerków zajmując powierzchnię 587,7 km kw.
     
    Atrakcje turystyczne stanowią: Dolina Środkowej Warty i Ostoja Nadwarciańska - obszary Europejskiej Sieci Ekologicznej Natura 2000, Żerkowsko – Czeszewski Park Krajobrazowy, liczne szlaki rowerowe (Transwielkopolska Trasa Rowerowa i  Rowerowy Pierścień Jaraczewa), trzy szlaki piesze oraz trasy kajakowe – rzeką Prosną, rzekami Prosną i Wartą, a także rzeką Lutynią. Zabytki architektoczniczne stanowią: budynek stacji kolejowej, zespół pałacowy w Cerkwicy Starej czy zespół pałacowy z poł. XIX w. w Rusko. Atrakcję stanowią także coroczne festiwale rockowe w Jarocinie.

    Główną gałąź gospodarki regionu stanowi produkcja przemysłowa.

    Przez powiat przebiegają trzy drogi krajowe nr: 11,12 i 15.

     

    Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola