Belka
Piątek, 4 Lipca 2025   imieniny: Elżbieta, Malwina, Teodor
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Jarocin: Łąki kwietne z korzyścią dla przyrody

Data publikacji: 2020-05-27, Data modyfikacji: 2020-05-27
A A AWydrukDrukuj  
 
Jarocin: Łąki kwietne z korzyścią dla przyrody

Przywracanie łąk kwietnych i zastępowanie nimi trawników to same korzyści dla przyrody i człowieka. Nie sposób też zapomnieć o walorach estetycznych. Łąki kwietne cieszą oko zmieniając krajobraz miasta i równowagę dotyczącą bioróżnorodności.

 

Wskazówki specjalistów mówią jednoznacznie, że nasz ekosystem został dość znacznie zaburzony ze względu na zamiłowanie do koszonych trawników. Pszczoły i inne owady zapylające giną ze względu na brak pokarmu, łąka przywraca do życia zapylacze. Ponadto na łące może zamieszkać około 300 gatunków zwierząt: owadów, małych ssaków, gadów, płazów i aż 60 gatunków roślin, te wartości są nie do przecenienia przyrodniczo. Łąka nie tylko pięknie wygląda, ale pozwala też na duże oszczędności.

Łąki nie potrzebują nawozów i środków ochrony roślin. Nie potrzebują też intensywnego podlewania, gromadzą wodę deszczową, tworzą lepszy mikroklimat w mieście, zapobiegają nagrzewaniu się powierzchni gleby. Nie wymagają również częstego koszenia, co oszczędza pieniądze miasta i zdrowie mieszkańców (mniej spalin z kosiarek). Łąkę wystarczy skosić dwa razy w ciągu roku, a trawniki koszone są w sezonie kilka a czasem kilkanaście razy.

Argumentów na rzecz tworzenia łąk kwietnych jest dużo. Dzięki temu powstają atrakcyjne i naturalne miejsca w przestrzeni miejskiej.

, Źródło artykułu: Serwis Samorządowy PAP
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
    Kreska
     




    Brak sond
     
    Newsletter
    Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
     
     

    Powiat jarociński – powiat w środkowej części województwa wielkopolskiego z siedzibą w Jarocinie. W skład powiatu wchodzą gminy: Jarocin, Jaraczewo, Kotlin i Żerków zajmując powierzchnię 587,7 km kw.
     
    Atrakcje turystyczne stanowią: Dolina Środkowej Warty i Ostoja Nadwarciańska - obszary Europejskiej Sieci Ekologicznej Natura 2000, Żerkowsko – Czeszewski Park Krajobrazowy, liczne szlaki rowerowe (Transwielkopolska Trasa Rowerowa i  Rowerowy Pierścień Jaraczewa), trzy szlaki piesze oraz trasy kajakowe – rzeką Prosną, rzekami Prosną i Wartą, a także rzeką Lutynią. Zabytki architektoczniczne stanowią: budynek stacji kolejowej, zespół pałacowy w Cerkwicy Starej czy zespół pałacowy z poł. XIX w. w Rusko. Atrakcję stanowią także coroczne festiwale rockowe w Jarocinie.

    Główną gałąź gospodarki regionu stanowi produkcja przemysłowa.

    Przez powiat przebiegają trzy drogi krajowe nr: 11,12 i 15.

     

    Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola